آکوستیک یا دیجیتال … مساله این است!

به طور خلاصه باید گفت پیانوهای آکوستیک و دیجیتال هر کدام مزایایی دارند.

مزیت پیانوهای آکوستیک: کیفیت و زیبایی صدا – زیبا و لوکس بودن –ایجاد احساس ضربه زدن به کلاویه ها به صورت استاندارد

مزیت پیانوهای دیجیتال: قیمت مناسب تر ـ امکان کنترل میزان صدا و استفاده از هدفون- عدم نیاز به کوک – وزن کم تر (که در مواقع جابجایی مهم است)

برای توضیحات بیشتر ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

قبل از هر چیز باید بپرسیم برای شما کدام نوع بهتر است؟

ویژگی های پیانوی آکوستیک:

اگر قیمت و هزینه پیانوهای آکوستیک برای شما اهمیت چندانی ندارد پیشنهاد ما به شما حتما پیانوی آکوستیک است، مگر آنکه صدای آن باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران و در نتیجه مانع تمرین کردن شما باشد.

کیفیت صدای پیانوی آکوستیک اصلا قابل مقایسه با پیانوی دیجیتال به ویژه انواع ارزان قیمت آن نیست. همچنین احساس واقعی بودن و زنده بودن صدای این ساز با انواع دیجیتال خیلی فرق دارد. ولی تشخیص کیفیت صدا و کیفیت کلیدهای پیانو برای افراد مبتدی مشکل است.

اگر در خانه شما فضای کافی وجود دارد و احتمال جابجایی شما کم است، باید گفت که پیانوی آکوستیک جزیی از خانه شما خواهد بود و باعث ایجاد تعهد به نواختن در شما می شود و برای نوازندگی بهتر در آینده فرصت بهتری را ایجاد می کند.

پیانوی آکوستیک عمر طولانی دارد وتا ۳۰ سال هم چندان از ارزش آن کاسته نمی شود.

پیانوی آکوستیک حدودا دوبار در سال نیاز به کوک دارد و برای جابجایی آن حتما باید از افراد مجرب استفاده کرد.

برند یا کاخانه سازنده پیانو بسیار مهم است و نقش تعیین کننده ای در کیفیت و قیمت آن دارد.

 

ویژگی های پیانوی دیجیتال:

پیانوی دیجیتال هم مزایایی دارد که یک پیانوی آکوستیک ندارد از جمله اینکه می توان میزان صدای آن را به دلخواه تنظیم کرد و یا اینکه از هدفون استفاده کرد. در نتیجه هنرجو می تواند به راحتی و در زمان دلخواه تمرین کند.

پیانوهای دیجیتال ارزان تر از آکوستیک هستند و (اگر نو باشند) حدودا از ۲ میلیون تومان شروع می شوند.

پیانوی دیجیتال (و همچنین کیبورد) که با برق کار میکنند به کمک کابل MIDI قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند و با کمک آنها می توان از نرم افزارهای آموزشی و تولید موسیقی استفاده کرد. به طور مثال شما می توانید به عنوان یک آهنگساز، اهنگی را بزنید و به کمک نرم افزار نت آن برای شما نمایش داده می شود.

گرچه برخی ویژگیها مختص به پیانوی آکوستیک بوده ولی امروزه تولید کنندگان مطرح پیانوی دیجیتال هم در شبیه سازی آنها بسیار موفق بوده اند. مثلا کلیدهای وزن دار و حساس به ضربه بودن کلاویه ها که در زمان خرید باید به این ویژگی ها توجه شود.

کلیدهای وزن دارweighted (یا سنگین شده) حس واقعی فشار دادن کلاویه های آکوستیک را به شما می دهند. حساس بودن به ضربه هم بدان معناست که اگر کلاویه ها را به آرامی بفشاریم باید صدای ملایم تری را بشنویم و هنگامی که با شدت بیشتری ضربه وارد می کنیم صدای قوی تری را می شنویم. در واقع میزان قدرت صدا با شدت و سرعت ضربه تغییر می کند. اصلاحاتی نظیر  Touch sensitivity-Touch response- Dynamic levels  در زبان انگلیسی معادل همین ویژگی است.

 

گاهی پدال در پیانوی دیجیتال جداگانه فروخته می شود که درواقع جزیی اصلی در پیانوی آکوستیک می باشد و باید آنرا تهیه کنید.

پیانوی دیجیتال هرگز نیاز به کوک ندارد و دارای امکاناتی نظیر مترونم داخلی، امکان ضبط صدا، خروجی AUX برای اتصال به اسپیکر و آمپلی فایر و نیز امکان انتخاب صداهای مختلف هستند.

درزمان خرید دقت کنید که وقتی صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش می دهید، صدای بالا و پایین رفتن کلاویه ها زیاد و آزاردهنده نباشد.

توصیه هایی برای خرید پیانو را در اینجا بخوانید

سخن آخر…

در آخر باید گفت که شما با توجه به بودجه ای که در می خواهید برای خرید ساز خود اختصاص دهید، باید بهترین و با کیفیت ترین ساز را تهیه کنید. صدای ساز را بشنوید و جنس صدا را درک کنید. با آن بنوازید و با ویژگی کلاویه های آن در زیر انگشتان خود آشنا شوید. و بالاخره برای خرید از افراد با تجربه و البته بی غرض مشورت بگیرید.

نظرات این پست بسته شده اند.