فواید یادگیری موسیقی

 

یادگیری موسیقی فواید بسیاری برای نوازنده دارد که ما چند مورد آنرا در اینجا ذکر میکنیم و امیدواریم که باعث افزایش انگیزه شما پیانوآموزان عزیز شود.

فواید موسیقی
فواید موسیقی

مطالعات اخیر نشان می دهند آموزش موسیقی به ویژه در سنین رشد به پرورش نیمکره چپ مغز کمک می کند و موجب افزایش قدرت استدلال و مهارتهای شناختی و زبانی می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نواختن یک ساز به صورت منظم موجب افزایش فعالیت مغز در هنگام انجام کارهای فکری مانند شطرنج و ریاضیات تا ۳۴ درصد بیشتر از افراد عادی می گردد.

دانش آموزانی که سازی می نوازند در آزمونهای تستی عملکرد بهتری نشان می دهند و نمرات بالاتری در درسهایشان کسب می کنند. به دلیل آنکه یاد گرفتن ساز نیازمند سالها تمرین و آموزش است اتصالاتی در مغز ایجاد می شود که در جبران کاهش توانایی مغز در اثر کهولت سن مؤثر است. تحقیقات نشان می دهد نواختن یک ساز بیشتر از انجام سایر فعالیتهای هنری موجب کاهش اضطراب و استرس می شود.

علاوه بر آن نواختن یک ساز در افزایش احساس رضایت فرد نیز مؤثر است. احساس لذت و رضایت از نوازندگی تنها مختص به نوازندگان ماهر نیست حتی با نواختن نتهای ساده در اولین درسها هم می توان لذت نواختن را تجربه کرد. از دیگر فواید آن افزایش قدرت تمرکز و نیز افزایش مهارت شنیدن و همچنین هماهنگی شگفت انگیز چشم و ذهن نوازنده با دستان اوست.

به علاوه بهبود مدیریت زمان و افزایش پشتکار نوازنده را موجب می شود چرا که نوازنده برای آنکه بتواند یک قطعه را بدون نقص اجرا کند باید بارها و بارها آنرا تمرین کند. این امر خود موجب افزایش اعتماد به نفس فرد در مواجهه با سایر چالشهای زندگی نیز می شود.
برای آنکه شما از فواید حیرت انگیز نواختن موسیقی بهره مند شوید ما شما را در هر جای دنیا که هستید قدم به قدم همراهی می کنیم.

Pianoamooz.ir

مطلب مرتبط با موسیقی درمانی را اینجا مطالعه کنید.

نظرات این پست بسته شده اند.