پیانو…این ساز دل انگیز

bw-piano
piano

پیانو شناخته شده ترین ساز خانواده سازهای کلاویه ای ( کلیددار) است.

پیانو را ساز مادر نامیده اند. این ساز با شکوه به عنوان کاملترین ساز نیز شناخته می شود چرا که پیانو قادر است محدوده بسیار گسترده ای از صداها را تولید کند و این امکان را به نوازنده می دهد تا همزمان با تمام انگشتان دست نتها را اجرا کند.

از پیانو به عنوان ساز سلو (برای تکنوازی)، همراهی کننده و شرکت کننده در ارکستر استفاده می شود. پیانو در شکل فعلی اش کمی بیش از هفت اکتاو دارد و به صورت استاندارد شامل ۸۸ کلید سفید و سیاه متوالی بوده و از لحاظ کیفیت و طنین صدا، وسیعترین ساز(البته به غیراز organ) در بین سازهای موسیقی است.

پیانو به شکل مدرن در سال ۱۷۰۹ توسط یک نوازنده ایتالیایی به نام  بارتولومئو کریستوفوری (Bartolommeo Cristofori) در ایتالیا ساخته شد.

پیانو (piano) یک لغت ایتالیایی و کوتاه شده کلمه pianoforte است. “پیانو” به معنی ملایم و “فورته” به معنی قوی (با صدای بلند و رسا) می باشد.

علت این نامگذاری توانایی این ساز در تولید صدا با شدت متفاوت می باشد، به طوری که هرچه قدرت فشردن کلید بیشتر باشد، صدای بلندتری از آن تولید می شود و هر چه نوازنده ملایم تر به کلیدها ضربه بزند صدای نرم و ملایم تری تولید می شود. همین ویژگی باعث شد ساز پیانو به سرعت مورد توجه آهنگسازان در قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد.

کریستوفوری از نحوه ارتعاش سیم در سنتور برای ساختن پیانو الهام گرفته بود. در سازهای زهی منبع ایجاد صوت، ارتعاش سیم می باشد ولی تفاوت پیانوی امروزی با انواع قدیمی تر آن (مثلا هارپسیکورد) در این است که همانند سنتور صدا در اثر کوبش چکشها بر روی سیم ایجاد می شود و نه با زخمه زدن یا کشیدن آرشه بر روی سیمها.

پیانو درموسیقی یک ساز تعیین کننده محسوب می شود و اغلب به عنوان ابزاری برای آهنگسازی به کار می رود  و در سبکهای مختلف موسیقی مانند کلاسیک، پاپ، جز استفاده می شود. اگر چه پیانو یک ساز غیر قابل حمل و اغلب گران است ولی فراگیر بودن و تطبیق پذیری این ساز آن را به یکی از معروفترین  و دل انگیزترین سازها در دنیای موسیقی تبدیل کرده است.

نظرات این پست بسته شده اند.